Novinky

Srážlivost krve v těhotenství

Těhotenství je období plné změn a překvapení. Jednou z méně známých, ale velmi důležitých změn, je zvýšená srážlivost krve. Tento přirozený proces má za cíl připravit tělo na porod a minimalizovat krevní ztráty. Pojďme se společně ponořit do fascinujícího světa hemokoagulace a zjistit, co se děje v těle nastávající maminky.

Představte si, že krev je jako řeka života, která proudí našimi cévami a zásobuje tělo kyslíkem a živinami. V těhotenství se tato řeka mění - stává se hustší a lepkavější. Je to jako by se do ní přimíchalo trochu medu. Tento med představují srážecí faktory, které se v těhotenství tvoří ve zvýšené míře.

Proč se tak děje? Tělo maminky se chystá na velkou událost - porod. Při porodu dochází přirozeně ke krevním ztrátám. Zvýšená srážlivost zajistí, že se případné krvácení rychle zastaví a maminka nebude ohrožena vykrvácením. Je to jako by tělo vytvořilo záchrannou síť pro případ nouze.

Tento chytrý mechanismus má ale i svá úskalí. Zvýšená srážlivost s sebou nese vyšší riziko vzniku krevních sraženin, trombů. Ty se mohou tvořit v hlubokých žilách nohou a pánve a způsobovat nepříjemnosti jako otoky a bolesti. V nejhorším případě se mohou utrhnout a putovat krevním řečištěm až do plic, kde způsobí plicní embolii, což je život ohrožující stav.

Naštěstí existují způsoby, jak riziko trombózy v těhotenství snížit. Velmi důležitý je pohyb. Pravidelné procházky a cvičení udrží krev v oběhu a zabrání jejímu stagnování v žilách. Maminka by také měla hodně pít, aby byla krev dostatečně řídká. A v neposlední řadě je důležité nezůstávat dlouho v jedné poloze, ať už vsedě nebo vleže.

U některých žen je riziko trombózy vyšší, například pokud mají vrozenou poruchu srážlivosti, prodělaly trombózu v minulosti nebo mají nadváhu. V takových případech může lékař doporučit preventivní podávání nízkomolekulárního heparinu, látky, která srážení krve tlumí.

Zvýšená srážlivost krve v těhotenství je fascinující adaptační mechanismus, který chrání maminku i miminko. Je ale potřeba o něm vědět a přizpůsobit mu životní styl. S trochou péče a pozornosti lze rizika snížit na minimum a užít si těhotenství naplno. Vždyť v mamince roste nový život a to je ten největší zázrak.

Zdroje:
1. Madar, J. (2021). Tromboembolická nemoc v těhotenství a šestinedělí. Actual Gyn, 13(1), 24-29.
2. Pařízek, A. (2015). Kniha o těhotenství, porodu a dítěti: 1. díl Těhotenství. Praha: Galén.
3. Procházka, M., Procházková, J., & Lubuský, M. (2016). Poruchy hemokoagulace v těhotenství. Postgraduální medicína, 18(2), 160-164.
4. Šimetka, O., & Procházka, M. (2018). Hluboká žilní trombóza a plicní embolie v těhotenství a šestinedělí. Vnitřní lékařství, 64(7-8), 725-731.