Prebiotika v ovoci a zelenině

Prebiotika

Prebiotika: Palivo pro naše střevní zdraví

Prebiotika jsou nestravitelné složky potravy, které podporují růst a aktivitu prospěšných bakterií ve střevní mikroflóře. Přestože je naše tělo nemůže přímo využít jako zdroj energie, pro naše "přátelské" střevní bakterie jsou skutečnou pochoutkou. Tyto bakterie na oplátku produkují řadu prospěšných látek, včetně potřebných mastných kyselin, které napomáhají udržet zdraví našeho střeva a posilují celkovou imunitu. Proto je důležité mít v jídelníčku dostatek prebiotik.

Přírodní zdroje prebiotik v každodenní stravě

V potravinách se prebiotika vyskytují přirozeně a najdeme je především ve zdrojích bohatých na nestravitelnou vlákninu. Ať už je váš jídelníček jakkoliv pestře barevný, příroda nám nabízí širokou paletu potravin, které jsou prebiotickými boháči. Představte si, že každé sousto těchto potravin je jako malý dar pro miliony mikroskopických obyvatel vašeho střeva.

Cibule, česnek a pórek

Zlaté nuggety pro střevní bakterie: Cibule, česnek a pórek

Cibule, česnek a pórek jsou jako zlaté nuggety pro vaše střevní bakterie. Obsahují inulin a fruktooligosacharidy, které slouží jako palivo pro prospěšné bakterie a pomáhají jim růst. Představte si, jak si tyto bakterie pochutnávají na každém kousku cibule či česneku, který jim poskytnete, a jako poděkování vám zlepšují zdraví střev a imunitu.

 

Banány

Banány, zvláště ty ještě trochu zelené, jsou dalším skvělým zdrojem prebiotik. Jejich jemná sladkost a krémová textura kromě chutného zážitku poskytují i rezistentní škrob, který podporuje zdraví střevní mikroflóry. Představte si banány jako energetické tyčinky, které nabíjí vaše střevní bakterie k lepší práci.

 

Ječmen a oves

Ječmen a ovesné vločky jsou jako objímající svetr pro vaše střeva, plný beta-glukanů, které pomáhají snižovat hladinu cholesterolu a zároveň podporují růst prospěšných bakterií. Když si dopřejete misku ovesné kaše, je to jako poslat pozvánku na večírek plný zdraví vašemu střevnímu mikrobiomu.

Ovoce a prebiotika

 

Jak příroda podporuje naše střevní zdraví

Zapomeňte na hledání exotických doplňků stravy, příroda nám poskytuje vše, co potřebujeme, abychom podpořili naše střevní zdraví. Vložte do svého jídelníčku více prebiotických potravin a sledujte, jak vám vaše tělo začne děkovat. Příště, když budete kousat do jablka nebo si připravovat salát s čerstvými listy čekanky, představte si, že to není jen jídlo, ale také kouzelný elixír pro vaše střevní bakterie, které vám na oplátku darují zdraví a vitalitu.

 

Chcete se dozvědět více o střevním mikrobiomu? Přečtěte si další články, nebo nám napište na sluzby@babyneeds.cz.
Hledáte účinnou přírodní prevenci proti nemocem? Doporučujeme probiotika z Brna: klikni na odkaz.