Co je nemoc růže?

Nemoc růže, odborně erysipel, je akutní bakteriální infekce kůže způsobená nejčastěji bakterií Streptococcus pyogenes. Postihuje především starší osoby a diabetiky, ale může se vyskytnout v každém věku. Název "růže" pochází od typického červeného zbarvení postižené oblasti připomínajícího okvětní lístky růže.

Infekce začíná náhle, často s horečkou, zimnicí a celkovou únavou. Na kůži se objevuje ostře ohraničené zarudnutí, které je na dotek teplé a bolestivé. Nejčastěji bývá postižena tvář a dolní končetiny. Zarudlá plocha se rychle zvětšuje do okolí. Kůže je napjatá, lesklá a oteklá. Může se vytvořit puchýř s čirým obsahem. Zduřelé mízní uzliny v postižené oblasti bývají bolestivé.

Vstupní branou infekce je drobné poranění kůže, oděrka, prasklina, ekzém, bércový vřed, plísňové onemocnění nebo poštípání hmyzem. Rizikovými faktory jsou cukrovka, obezita, chronické kožní nemoci a oslabená imunita. Nemoc se léčí celkově antibiotiky, důležitý je klid na lůžku a zvýšená poloha postižené končetiny.

Prevence spočívá v důsledné péči o kůži, zvláště u starších a chronicky nemocných osob. Je třeba ošetřovat sebemenší poranění, léčit mykózy a kožní choroby. Diabetici by měli udržovat stabilní hladinu cukru v krvi. Důležitá je i celková podpora imunity pomocí zdravého životního stylu, vyvážené stravy a případně vhodných doplňků stravy.

V poslední době se ukazuje, že na obranyschopnost organismu má značný vliv střevní mikrobiom. Jeho narušení (dysbióza) oslabuje imunitní systém a zvyšuje náchylnost k infekcím. Naopak podpora zdravého mikrobiomu pomocí probiotik a prebiotik imunitu posiluje. Slibnou možností je užívání probiotik na míru podle individuální analýzy střevních bakterií, jak je nabízí například česká firma Harmonelo. Cílenou úpravou mikrobiomu tak lze předcházet nejen kožním infekcím, ale i řadě dalších onemocnění.

Katalog produktů Harmonelo.

Probiotika a prebiotika lze přes nás zakoupit na e-shopu Harmonelo - Odkaz zde.

Chcete mít produkty Harmonelo o 25% levnější? Stačí se na Harmonelo.com zaregistrovat. 

Registrační formulář naleznete zde.

Máte zdravotní potíže, nebo potřebujete poradit s výběrem produktů Harmonelo?

Kontaktujte nás na sluzby@babyneeds.cz a vynasnažíme se Vám pomoci.

Zdroje:
1. Češka R. et al. Interna. 2. vydání. Triton, 2015. ISBN 978-80-7387-885-6.
2. Erysipel. In: Velký lékařský slovník [online]. Maxdorf, c1998-2021 [cit. 2023-06-09]. Dostupné z: http://lekarske.slovniky.cz/pojem/erysipel
3. Erysipelas. In: MSD Manual Professional Version [online]. MSD, c2023 [cit. 2023-06-09]. Dostupné z: https://www.msdmanuals.com/professional/dermatologic-disorders/bacterial-skin-infections/erysipelas
4. Harmonelo: Probiotika na míru [online]. Brno: Harmonelo, c2021 [cit. 2023-06-09]. Dostupné z: https://www.harmonelo.com/cs/probiotika-na-miru