Ekzém na očních víčkách

Ekzém na očních víčkách, odborně nazývaný blefaritida, je poměrně častým a nepříjemným problémem. Projevuje se zarudnutím, otokem, svěděním a olupováním kůže na víčkách. V některých případech může být doprovázen i výtokem a tvorbou krust. Pojďme se podívat na příčiny vzniku ekzému na očních víčkách a možnosti jeho léčby.

Příčiny ekzému na očních víčkách

Za vznikem ekzému na očních víčkách může stát celá řada faktorů. Mezi ty nejčastější patří:

1. Alergie - kontaktní alergie na kosmetiku, oční kapky či jiné látky, se kterými přijdou víčka do styku, nebo celková alergická reakce organismu.

2. Atopický ekzém - chronické zánětlivé onemocnění kůže, které se může projevit i na očních víčkách.

3. Seboroická dermatitida - kožní onemocnění postihující místa se zvýšenou produkcí kožního mazu, jako jsou právě oční víčka.

4. Infekce - bakteriální, virové či plísňové infekce očních víček.

5. Podráždění - mechanické podráždění víček například třením nebo používáním nevhodné kosmetiky.

6. Celkové onemocnění - ekzém na víčkách může být příznakem některých celkových onemocnění, jako jsou autoimunitní choroby nebo hormonální poruchy.

Léčba ekzému na očních víčkách

Léčba ekzému na očních víčkách se odvíjí od jeho příčiny a závažnosti. V první řadě je důležité identifikovat a odstranit vyvolávající faktor, pokud je to možné. Dále se používají následující postupy:

1. Lokální kortikosteroidy - masti či krémy s obsahem kortikosteroidů pomáhají zklidnit zánět a zmírnit svědění. Používají se krátkodobě pod dohledem lékaře.

2. Antibiotika - v případě bakteriální infekce se nasazují lokální antibiotika ve formě mastí.

3. Zvláčňující přípravky - na zklidnění a regeneraci podrážděné kůže se používají oční gely, masti a krémy bez obsahu dráždivých látek.

4. Doplňky stravy - užívání probiotik, omega-3 mastných kyselin a dalších látek podporujících imunitu a hojení kůže může urychlit léčbu.

Zde se dostáváme k tomu, jak může pomoci Harmonelo. Doplněk stravy Harmonelo Colostrum obsahuje řadu látek prospěšných pro posílení imunity a regeneraci kůže. Kolostrum je bohatým zdrojem imunoglobulinů, růstových faktorů a dalších bioaktivních látek. Inaktivované kvasinky a microbálně aktivovaný kurkumin mají protizánětlivé a antioxidační účinky. Selen společně s vitamíny K a D podporují zdraví kůže a sliznic. Užívání Harmonelo Colostrum tak může podpořit léčbu ekzému na očních víčkách zevnitř a urychlit hojení.

Ekzém na očních víčkách dokáže být velmi nepříjemný a jeho léčba vyžaduje trpělivost. Je důležité spojit lokální ošetřování postižené kůže s celkovým posílením organismu, například pomocí vhodných doplňků stravy, jako je Harmonelo Colostrum. Věříme, že pokud budete dodržovat doporučení lékaře a zároveň podpoříte své tělo zevnitř, brzy se ekzému na víčkách zbavíte a vaše oči se budou opět usmívat na svět.

Chcete se dozvědět více informací o doplňku stravy a střevním mikrobiomu? Navštivte naši rubriku Doplňky stravy Harmonelo.

Probiotika a prebiotika lze zakoupit na e-shopu Harmonelo.

Chcete mít produkty Harmonelo o 25% levnější? Stačí se na Harmonelo.com zaregistrovat. 

Registrační formulář naleznete zde.

Máte zdravotní potíže, nebo potřebujete poradit s výběrem produktů Harmonelo?

Kontaktujte nás na sluzby@babyneeds.cz a vynasnažíme se Vám pomoci.

Zdroje:
1. American Academy of Ophthalmology. (2021). Eyelid Dermatitis (Eczema). https://www.aao.org/eye-health/diseases/eyelid-dermatitis-eczema
2. Harmonelo Colostrum. (2023). https://www.harmonelo.com/harmonelo-colostrum
3. National Eczema Association. (2022). Eyelid Dermatitis. https://nationaleczema.org/eczema/types-of-eczema/eyelid-dermatitis/
4. Vrabec, J. (2019). Oční projevy celkových onemocnění. Maxdorf.