Epilepsie - vše, co byste měli vědět

Epilepsie je chronické neurologické onemocnění, které postihuje lidi všech věkových kategorií. Charakteristickým znakem epilepsie jsou opakované záchvaty, které jsou způsobeny abnormální elektrickou aktivitou v mozku. Tyto záchvaty mohou mít různou intenzitu a projevy, od krátkých výpadků pozornosti až po silné křeče a ztrátu vědomí.

Příčiny epilepsie mohou být různorodé. U některých lidí je epilepsie důsledkem poškození mozku při poranění hlavy, cévní mozkové příhodě nebo infekci mozku. V jiných případech může být epilepsie způsobena genetickými faktory nebo vývojovými poruchami mozku. U značné části pacientů však přesná příčina epilepsie zůstává neznámá.

Epileptické záchvaty se dělí na dva hlavní typy - parciální (fokální) a generalizované. Parciální záchvaty začínají v jedné konkrétní oblasti mozku a mohou se projevovat různými příznaky v závislosti na tom, která část mozku je zasažena. Může jít například o záškuby jedné končetiny, poruchy vnímání nebo neobvyklé pocity a emoce. Generalizované záchvaty postihují obě mozkové hemisféry současně a obvykle vedou ke ztrátě vědomí a křečím celého těla.

Diagnostika epilepsie je založena především na podrobné anamnéze, popisu záchvatů od pacienta a svědků, neurologickém vyšetření a zobrazovacích metodách jako je EEG, CT nebo MRI mozku. Cílem je identifikovat typ záchvatů a pokud možno odhalit jejich příčinu.

Léčba epilepsie je dlouhodobá a vyžaduje úzkou spolupráci pacienta s lékařem. Základem terapie jsou antiepileptika - léky, které stabilizují elektrickou aktivitu neuronů a pomáhají předcházet záchvatům. Správný výběr antiepileptik a jejich dávkování je zcela zásadní. Léky je nutné užívat pravidelně a jejich vysazení je možné jen po konzultaci s lékařem.

Kromě farmakoterapie hraje v léčbě epilepsie důležitou roli i životospráva. Pacienti by se měli vyvarovat spouštěčů záchvatů, jako je nedostatek spánku, stres, blikající světla nebo požívání alkoholu. Vhodná je pravidelná relaxace a dostatek odpočinku. Někteří pacienti mohou profitovat i z psychoterapie, která jim pomůže vyrovnat se s psychickými dopady nemoci.

Zajímavou možností, jak podpořit léčbu epilepsie, jsou i přírodní látky s neuroprotektivními účinky. Příkladem může být extrakt z marihuany s vysokým obsahem kanabidiolu (CBD), který podle některých studií dokáže snížit frekvenci epileptických záchvatů. Slibné výsledky přinášejí i některé speciální diety, například ketogenní dieta s vysokým obsahem tuků a nízkým obsahem sacharidů.

I když epilepsie zůstává nevyléčitelnou chorobou, moderní medicína dokáže většině pacientů nabídnout účinnou úlevu a kontrolu nad záchvaty. Klíčem k úspěchu je včasná diagnóza, nasazení vhodné léčby a úprava životního stylu. S adekvátní terapií mohou lidé s epilepsií vést plnohodnotný a spokojený život.

Katalog produktů Harmonelo.

Probiotika a prebiotika lze přes nás zakoupit na e-shopu Harmonelo - Odkaz zde.

Chcete mít produkty Harmonelo o 25% levnější? Stačí se na Harmonelo.com zaregistrovat. 

Registrační formulář naleznete zde.

Máte zdravotní potíže, nebo potřebujete poradit s výběrem produktů Harmonelo?

Kontaktujte nás na sluzby@babyneeds.cz a vynasnažíme se Vám pomoci.

Zdroje:
1. Moráň M. Praktická epileptologie. Praha: Triton, 2007. ISBN 978-80-7387-023-2.
2. Marusič P, Ošlejšková H, Brázdil M. Epilepsie a epileptické záchvaty. Maxdorf, 2019. ISBN 978-80-7345-614-2.
3. Devinsky O, et al. Cannabidiol in patients with treatment-resistant epilepsy: an open-label interventional trial. The Lancet Neurology, 2016, 15.3: 270-278.
4. Epilepsy Foundation: https://www.epilepsy.com/
5. Společnost "E": https://www.spolecnost-e.cz/