Nadýmání v těhotenství

Těhotenství je krásné období plné očekávání, ale přináší s sebou i řadu nepříjemných obtíží. Jednou z nich je nadýmání, které trápí mnoho nastávajících maminek. Pojďme se společně podívat na příčiny, příznaky a možnosti, jak si od tohoto nepohodlí ulevit.

Příčiny nadýmání v těhotenství

Hlavní příčinou nadýmání v těhotenství jsou hormonální změny. Zvýšená hladina progesteronu způsobuje uvolnění svalů v trávicím traktu, což vede ke zpomalení trávení a hromadění plynů. Rostoucí děloha také tlačí na střeva a může zhoršovat tento problém.

Dalším faktorem je změna stravovacích návyků. Těhotné ženy často trpí chutěmi na určitá jídla, která mohou být těžko stravitelná nebo nadýmavá. Některé budoucí maminky také jedí větší porce, aby uspokojily zvýšenou potřebu živin, což může vést k přeplnění žaludku a nadýmání.

Příznaky nadýmání

Hlavním příznakem nadýmání je pocit plnosti a tlaku v břiše. Může být doprovázen bolestí, křečemi nebo říháním. Někdy se může objevit i viditelné zvětšení břicha. Tyto příznaky se často zhoršují po jídle nebo večer.

Nadýmání může být také doprovázeno zácpou nebo průjmem. Změny ve vyprazdňování jsou v těhotenství běžné kvůli hormonálním změnám a tlaku dělohy na střeva.

Jak si ulevit od nadýmání

Existuje několik způsobů, jak zmírnit nadýmání v těhotenství:

1. Jezte menší porce častěji během dne, abyste se vyhnuli přeplnění žaludku.

2. Vyhýbejte se nadýmavým potravinám jako jsou luštěniny, zelí, cibule nebo sycené nápoje.

3. Jezte pomalu a důkladně žvýkejte, abyste usnadnili trávení.

4. Zařaďte do jídelníčku probiotické potraviny jako jogurt nebo kysané zelí, které podporují zdravou střevní mikroflóru.

5. Pijte dostatek vody, abyste podpořili pravidelné vyprazdňování.

6. Zkuste jemné cviky nebo procházky, které pomohou stimulovat trávení a uvolnit nahromaděné plyny.

Pokud vás nadýmání velmi trápí, poraďte se se svým lékařem. Ten vám může doporučit vhodné volně prodejné přípravky nebo probiotika, která jsou bezpečná v těhotenství.

Zdroje:
1. Americká gynekologicko-porodnická společnost (ACOG). (2021). Trávicí obtíže v těhotenství.
2. Národní zdravotnický informační portál (NZIP). (2020). Těhotenství a zažívací potíže.
3. Harmonelo. (2023). Probiotika v těhotenství - jak mohou pomoci?