Co je bílkovina?

Bílkoviny, také známé jako proteiny, jsou základní stavební jednotkou našeho těla. Jsou to složité molekuly tvořené řetězci aminokyselin, které plní v organismu celou řadu důležitých funkcí. Bílkoviny jsou nezbytné pro růst a obnovu tkání, tvorbu enzymů, hormonů a protilátek, regulaci metabolismu a mnoho dalších životně důležitých procesů.

Představte si bílkoviny jako stavební kameny, ze kterých je postaveno celé naše tělo. Stejně jako dům potřebuje kvalitní cihly, aby byl pevný a odolný, tak i naše svaly, kosti, kůže, vlasy a další tkáně potřebují bílkoviny, aby byly silné a zdravé. Bez dostatečného příjmu bílkovin by naše tělo nemohlo správně fungovat a časem by se začalo rozpadat, podobně jako dům postavený z nekvalitních materiálů.

Bílkoviny se skládají z 20 různých aminokyselin, z nichž 9 je esenciálních, což znamená, že si je naše tělo nedokáže vyrobit samo a musíme je přijímat potravou. Kvalitní zdroje bílkovin zahrnují maso, ryby, vejce, mléčné výrobky, luštěniny a ořechy. Vegani a vegetariáni mohou získat dostatek bílkovin kombinací rostlinných zdrojů, jako jsou například tofu, tempeh, quinoa nebo hrách.

Doporučený denní příjem bílkovin se liší v závislosti na věku, pohlaví, hmotnosti a úrovni fyzické aktivity. Obecně se doporučuje konzumovat 0,8-1,2 gramu bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti. Sportovci a lidé s vyššími nároky na regeneraci svalů mohou potřebovat až 2 gramy na kilogram. Nadměrný příjem bílkovin však může zatěžovat ledviny a způsobovat další zdravotní problémy, proto je důležité najít rovnováhu.

Nedostatek bílkovin v potravě může vést k oslabení imunitního systému, ztrátě svalové hmoty, zpomalení hojení ran a celkovému zhoršení zdravotního stavu. Naopak konzumace kvalitních bílkovin přispívá k pocitu sytosti, udržení zdravé hmotnosti, podpoře regenerace po cvičení a celkovému zdraví organismu.

Harmonelo Colostrum je doplněk stravy s přírodním kolostrem obohaceným o inaktivované kvasinky, mikrobiálně aktivovanou kurkumu a selen společně s vitamínem K a D, které tvoří silný štít pro udržení zdravé funkce imunitního systému a kostí. Kolostrum obsažené v Harmonelo Colostrum je bohatým zdrojem bílkovin, protilátek a růstových faktorů, které podporují zdraví střev, imunitu a celkovou vitalitu organismu. Díky unikátnímu složení může Harmonelo Colostrum pomoci doplnit bílkoviny v případě jejich nedostatku a podpořit tak správné fungování těla.

Bílkoviny jsou zkrátka nepostradatelnou součástí naší stravy a klíčem ke zdraví a vitalitě. Ať už jste sportovec, senior nebo prostě jen chcete žít zdravě, dbejte na dostatečný příjem kvalitních bílkovin a podpořte své tělo tím nejlepším stavebním materiálem. A pokud hledáte způsob, jak doplnit bílkoviny a posílit imunitu, Harmonelo Colostrum může být tím správným řešením.

Katalog produktů Harmonelo.

Probiotika a prebiotika lze přes nás zakoupit na e-shopu Harmonelo.

Chcete mít produkty Harmonelo o 25% levnější? Stačí se na Harmonelo.com zaregistrovat. 

Registrační formulář naleznete zde.

Máte zdravotní potíže, nebo potřebujete poradit s výběrem produktů Harmonelo?

Kontaktujte nás na sluzby@babyneeds.cz a vynasnažíme se Vám pomoci.

Zdroje:
1. Bilsborough, S., & Mann, N. (2006). A review of issues of dietary protein intake in humans. International journal of sport nutrition and exercise metabolism, 16(2), 129-152.
2. Hoffman, J. R., & Falvo, M. J. (2004). Protein–which is best?. Journal of sports science & medicine, 3(3), 118.
3. Wu, G. (2016). Dietary protein intake and human health. Food & function, 7(3), 1251-1265.
4. Harmonelo Colostrum. (n.d.). Harmonelo. Retrieved from https://www.harmonelo.com/harmonelo-colostrum/