Lupénka na nohou - Jak s ní bojovat a co může pomoci

Lupénka na nohou je chronické kožní onemocnění, které dokáže člověku pořádně znepříjemnit život. Projevuje se červenými, šupinatými ložisky, která svědí, pálí a mohou i praskat a krvácet. Nejčastěji se objevuje na chodidlech, nártech a mezi prsty. Chůze pak může být velmi bolestivá a nepříjemná.

Příčiny lupénky

Příčiny lupénky nejsou zcela objasněny, ale velkou roli hraje genetika a imunitní systém. Spouštěčem může být stres, infekce, některé léky nebo i změny počasí. Lupénka na nohou se často objevuje u lidí, kteří trpí nadváhou, cukrovkou nebo mají oslabenou imunitu.

Jak tedy s lupénkou na nohou bojovat?

Základem je pravidelná a důsledná péče o postiženou pokožku. Je důležité ji udržovat čistou a promazanou. K mytí je vhodné používat nedráždivá mýdla s kyselým pH a vlažnou vodu. Po umytí je třeba nohy pečlivě osušit, zejména mezi prsty, kde vlhko přispívá k množení plísní.
Na promaštění se hodí neparfémované krémy a masti s obsahem močoviny (urey), která pokožku hydratuje a změkčuje šupinky. Dobře fungují i přípravky s ichtamolem, dehtem nebo kyselinou salicylovou, které mírní záněty a svědění. Vhodné jsou i oleje s protizánětlivými účinky, například konopný, pupalkový nebo z brutnáku lékařského.
Důležitá je i vhodná obuv - nejlepší jsou prodyšné boty z přírodních materiálů, které nohy nezapaří. Ponožky by měly být bavlněné a je třeba je denně měnit. Pokud má člověk prsty hodně postižené, může pomoci vkládání vatových tamponků mezi ně.

Velký vliv na průběh lupénky má i strava. Vhodné je jíst hodně ovoce, zeleniny, ryb a celozrnných potravin. Naopak je dobré omezit cukry, tuky, alkohol a kouření, které zhoršují záněty. Důležité je i hlídat si váhu a hladinu cukru v krvi.

Probiotika a prebiotika

Slibnou cestou, jak podpořit léčbu lupénky zevnitř, je užívání probiotik a prebiotik. Probiotika jsou živé mikroorganismy, které osidlují střeva a posilují imunitní systém. Prebiotika zase slouží jako potrava pro prospěšné střevní bakterie. Jejich kombinace může příznivě ovlivnit střevní mikrobiom a tím i průběh lupénky.
Zajímavé výsledky přinesla například studie, která zkoumala vliv probiotického kmene Lactobacillus rhamnosus GG na lupénku. Pacienti, kteří ho užívali po dobu 12 týdnů, měli výrazně menší plochu postižené kůže než ti, kteří dostávali placebo. Jiná studie zase ukázala, že prebiotický inulin zlepšuje diversitu střevních bakterií u lidí s lupénkou.

Probiotika a prebiotika tedy rozhodně stojí za vyzkoušení jako doplněk k lokální léčbě lupénky. Je ale třeba vybírat kvalitní přípravky s ověřenými kmeny bakterií a konzultovat jejich užívání s lékařem nebo lékárníkem. Lupénka je sice nevyléčitelná, ale správnou péčí a zdravým životním stylem lze její projevy významně zmírnit a zlepšit kvalitu života.

Pokud vás lupénka na nohou trápí, nezoufejte. Nebojte se experimentovat s různými přípravky a postupy, až najdete ty, které vám nejvíc vyhovují. Buďte trpěliví a důslední a vaše úsilí se časem zúročí. I s lupénkou se dá žít aktivní a spokojený život. Nejdůležitější je nevzdávat to a mít se rád i se všemi nedokonalostmi.

Chcete se dozvědět více informací o doplňku stravy a střevním mikrobiomu? Navštivte naši rubriku Doplňky stravy Harmonelo.

Probiotika a prebiotika  lze zakoupit na e-shopu Harmonelo.

Chcete mít produkty Harmonelo o 25% levnější? Stačí se na Harmonelo.com zaregistrovat. 

Registrační formulář naleznete zde.

Máte zdravotní potíže a potřebujete poradit s výběrem probiotik a prebiotik?

Kontaktujte nás na sluzby@babyneeds.cz.