Lupénka ve vlasech

Lupénka ve vlasech je nepříjemný a často frustrující problém, se kterým se potýká mnoho lidí. Projevuje se svěděním, zarudnutím a olupováním kůže na pokožce hlavy. Může způsobovat nejen fyzický diskomfort, ale i psychickou nepohodu a nejistotu. Pokud s lupénkou ve vlasech bojujete, vězte, že v tom nejste sami a existují způsoby, jak její projevy zmírnit.

Jak se bránit lupénce?

Prvním krokem je správná péče o pokožku hlavy. Je důležité používat šetrné šampony bez dráždivých látek jako jsou sulfáty nebo parfémy. Vybírejte přípravky určené přímo pro citlivou a problematickou pokožku, ideálně s obsahem zklidňujících ingrediencí jako je heřmánek, aloe vera nebo tea tree olej. Vlasy nemyjte příliš často, abyste pokožku zbytečně nevysušovali. Vyzkoušejte také vlažnou vodu místo horké, která může podráždění zhoršovat.

Důležitou roli hraje i životospráva a celkový přístup k péči o sebe. Stres je známým spouštěčem lupénky, proto se snažte najít způsoby, jak relaxovat a udržovat psychickou pohodu. Dopřejte si dostatek spánku, pravidelně cvičte a věnujte se aktivitám, které vás naplňují. Zařaďte do jídelníčku pestrou stravu bohatou na živiny, zejména omega-3 mastné kyseliny, vitamíny a minerály. Vyhýbejte se potravinám, které u vás mohou vyvolávat zánětlivé reakce, jako je třeba bílá mouka, cukr nebo průmyslově zpracované výrobky.

Slibnou cestou, jak podpořit zdraví pokožky zevnitř, je užívání probiotik a prebiotik. Probiotika jsou prospěšné bakterie, které pomáhají udržovat rovnováhu střevní mikroflóry a posilují imunitní systém. Jejich užívání může přispět ke zmírnění zánětlivých procesů v těle, včetně těch spojených s lupénkou. Prebiotika zase slouží jako potrava pro tyto dobré bakterie a podporují jejich růst. Najdete je například v česneku, cibuli, pórku, chřestu nebo v kořeni čekanky.

Kromě vnitřní podpory existují i vnější prostředky, které mohou od svědění a olupování ulevit. Vyzkoušejte speciální séra, oleje a masky určené pro péči o pokožku hlavy s lupénkou. Často obsahují látky jako kyselina salicylová, urea, zinek nebo dehet, které pomáhají odstraňovat šupinky, zklidňovat podráždění a obnovovat kožní bariéru. Nanášejte je dle návodu a buďte trpěliví - hledání té správné kombinace přípravků a postupů nějakou dobu trvá.

Pokud se váš stav nelepší nebo se dokonce zhoršuje, je namístě návštěva dermatologa. Ten může doporučit silnější léčiva na předpis jako jsou kortikosteroidní masti, deriváty vitaminu D nebo imunomodulační přípravky. V některých případech je vhodná i léčba světlem nebo laserem. Nebojte se požádat o odbornou pomoc, pokud ji potřebujete.

Lupénka ve vlasech dokáže být pořádnou výzvou, ale s trpělivostí, důsledností a správným přístupem se dá zvládnout. Buďte na sebe hodní, dopřávejte si kvalitní péči a nezapomínejte, že nejste v tom sami. Sdílejte své zkušenosti s ostatními, hledejte podporu a inspiraci. S každým dnem, kdy o sebe pečujete a zkoušíte nové cesty, jste blíž k tomu mít svůj problém pod kontrolou. Věřte, že i s lupénkou můžete mít krásné a zdravé vlasy.

Chcete se dozvědět více informací o doplňku stravy a střevním mikrobiomu? Navštivte naši rubriku Doplňky stravy Harmonelo.

Probiotika a prebiotika  lze zakoupit na e-shopu Harmonelo.

 

Chcete mít produkty Harmonelo o 25% levnější? Stačí se na Harmonelo.com zaregistrovat. 

Registrační formulář naleznete zde.

Máte zdravotní potíže a potřebujete poradit s výběrem probiotik a prebiotik?

Kontaktujte nás na sluzby@babyneeds.cz.