Nemoc růže - nakažlivost

Nemoc růže, latinsky erysipelas, je bakteriální infekce kůže způsobená nejčastěji bakterií Streptococcus pyogenes. Projevuje se náhlým vznikem ostře ohraničeného zarudnutí kůže, otokem, bolestivostí a celkovými příznaky jako je horečka, zimnice a schvácenost. Postihuje hlavně dolní končetiny, ale může se vyskytnout i na obličeji a jiných částech těla.

Nemoc růže je nakažlivá a přenáší se přímým kontaktem s infikovanou osobou nebo nepřímo přes kontaminované předměty. Bakterie pronikají do kůže drobnými rankami, oděrkami, plísňovým onemocněním nohou nebo vředovými defekty. Rizikovými faktory jsou diabetes, obezita, chronické otoky dolních končetin, oslabená imunita a vyšší věk.

Přenos z člověka na člověka je možný v akutní fázi onemocnění, kdy se na kůži tvoří puchýře se zkaleným obsahem. Při prasknutí puchýřů se do okolí uvolňuje velké množství bakterií, které mohou infikovat další osoby. Proto je důležité dodržovat přísná hygienická opatření, používat osobní ochranné pomůcky a dezinfikovat povrchy.

Nakažlivost trvá po dobu existence kožních projevů a vymizí po nasazení účinné antibiotické léčby, obvykle po 24-48 hodinách. Kompletní vyléčení ale trvá 7-10 dní. Po tuto dobu by měl pacient omezit kontakt s ostatními, hlavně s rizikovými skupinami jako jsou starší lidé, diabetici a lidé s oslabenou imunitou.

Prevencí přenosu je včasná diagnostika a léčba nemoci růže, dodržování hygieny, dezinfekce ran a ošetřování kožních onemocnění. Důležitá je i edukace pacientů o nakažlivosti a nutnosti izolace. U rizikových pacientů se doporučuje dlouhodobá antibiotická profaxe.

Harmonelo obsahuje unikátní směs probiotických kmenů a prebiotik, které pomáhají obnovovat střevní mikroflóru narušenou antibiotickou léčbou. Podporuje tak imunitní systém a urychluje rekonvalescenci po prodělaném onemocnění. Zároveň snižuje riziko recidivy nemoci růže díky pozitivnímu vlivu na celkové zdraví.

Katalog produktů Harmonelo.

Probiotika a prebiotika lze přes nás zakoupit na e-shopu Harmonelo - Odkaz zde.

Chcete mít produkty Harmonelo o 25% levnější? Stačí se na Harmonelo.com zaregistrovat. 

Registrační formulář naleznete zde.

Máte zdravotní potíže, nebo potřebujete poradit s výběrem produktů Harmonelo?

Kontaktujte nás na sluzby@babyneeds.cz a vynasnažíme se Vám pomoci.

Zdroje:
1. Nemoc růže. In: Lékařské repetitorium [online]. [cit. 2023-06-12]. Dostupné z: https://www.lekarske-repetitorium.cz/nemoc-ruze
2. MAĎAR, Rastislav. Erysipel – nemoc růže. Medicína pro praxi [online]. 2010, 7(2), 88-90 [cit. 2023-06-12]. Dostupné z: https://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2010/02/09.pdf
3. Erysipelas. In: MSD Manual Professional Version [online]. [cit. 2023-06-12]. Dostupné z: https://www.msdmanuals.com/professional/dermatologic-disorders/bacterial-skin-infections/erysipelas
4. BARTOŠOVÁ, Drahomíra. Erysipel. Dermatologie pro praxi [online]. 2007, 1(1), 31-33 [cit. 2023-06-12]. Dostupné z: https://www.dermatologiepropraxi.cz/pdfs/der/2007/01/07.pdf