Inkontinence moči

Inkontinence moči je poměrně častý zdravotní problém, který postihuje mnoho lidí bez ohledu na věk či pohlaví. Jedná se o nedobrovolný únik moči, který může značně ovlivnit kvalitu života. Pojďme se na tuto problematiku podívat blíže.

Existuje několik typů inkontinence:

1. Stresová inkontinence - k úniku moči dochází při zvýšení nitrobřišního tlaku, například při kašli, kýchání, smíchu nebo zvedání těžkých předmětů. Je způsobena oslabením svalů pánevního dna.

2. Urgentní inkontinence - je charakterizována náhlým nucením na močení, které je těžko kontrolovatelné. Často je spojena s častým močením a nykturií (močením v noci).

3. Smíšená inkontinence - kombinace stresové a urgentní inkontinence.

4. Přetlaková inkontinence - vzniká při překážce v odtoku moči, například při zvětšené prostatě u mužů.

Příčiny inkontinence mohou být různé - oslabení svalů pánevního dna po porodu, obezita, některé léky, neurologická onemocnění, infekce močových cest, ale i psychické problémy jako stres či deprese.

Diagnostika inkontinence zahrnuje podrobnou anamnézu, fyzikální vyšetření, analýzu moči a někdy i specializovaná vyšetření jako urodynamické vyšetření či cystoskopii.

Léčba se odvíjí od typu a příčiny inkontinence. Zahrnuje změny životního stylu (redukce hmotnosti, omezení kofeinu a alkoholu), cvičení svalů pánevního dna, behaviorální terapii (trénink močového měchýře), farmakoterapii (například anticholinergika při urgentní inkontinenci) a v některých případech i chirurgickou léčbu (například pásky při stresové inkontinenci).

Zajímavou možností, jak podpořit zdraví močových cest, je užívání probiotik a prebiotik. Probiotika jsou živé mikroorganismy, které při podání v adekvátním množství mají příznivý účinek na zdraví hostitele. Prebiotika jsou nestravitelné složky potravy, které selektivně stimulují růst a aktivitu prospěšných bakterií v trávicím traktu.

Některé studie naznačují, že probiotika mohou pomoci při prevenci a léčbě infekcí močových cest, které mohou být jednou z příčin inkontinence. Probiotické kmeny jako Lactobacillus a Bifidobacterium mohou bránit adhezi patogenních bakterií na stěnu močového měchýře a tím snižovat riziko infekce. Prebiotika jako inulin a fruktooligosacharidy zase podporují růst prospěšných bakterií v trávicím traktu a tím nepřímo ovlivňují i zdraví močových cest.

Příběh paní Jany (45 let) ukazuje, jak může komplexní přístup pomoci při řešení inkontinence. Jana trpěla stresovou inkontinencí po porodu dvou dětí. Občas jí unikla moč při kašli nebo zvedání těžkých nákupů. Styděla se o tom mluvit a omezovala své aktivity. Nakonec se svěřila své gynekoložce, která jí doporučila cvičení svalů pánevního dna a užívání probiotik. Jana cvičila pravidelně podle instruktážního videa a začala užívat probiotický doplněk stravy s kmeny Lactobacillus rhamnosus a Lactobacillus fermentum. Po třech měsících pocítila výrazné zlepšení - epizody úniku moči se snížily a Jana se cítila více v pohodě. Svaly pánevního dna posílily a riziko infekcí močových cest se snížilo díky příznivému působení probiotik.

Inkontinence moči není jen zdravotní, ale i psychosociální problém. Mnoho lidí se za ni stydí a bojí se vyhledat pomoc. Je však důležité o tomto problému mluvit a nebát se řešení. Moderní medicína nabízí řadu možností, jak inkontinenci předcházet a léčit. A pokud k tomu přidáme i podpůrnou sílu probiotik a prebiotik, máme velkou šanci, že se nám podaří tento problém překonat a zlepšit kvalitu života.

Katalog produktů Harmonelo.

Probiotika a prebiotika lze přes nás zakoupit na e-shopu Harmonelo - Odkaz zde.

Chcete mít produkty Harmonelo o 25% levnější? Stačí se na Harmonelo.com zaregistrovat. 

Registrační formulář naleznete zde.

Máte zdravotní potíže, nebo potřebujete poradit s výběrem produktů Harmonelo?

Kontaktujte nás na sluzby@babyneeds.cz a vynasnažíme se Vám pomoci.

Zdroje:
1. Marcelissen T, et al. Urinary incontinence in women: risk factors, treatment options and new developments. Dtsch Arztebl Int. 2021 Apr 1;118(Forthcoming).
2. Meng LW, et al. Probiotics, prebiotics, and fecal microbiota transplantation in the treatment of urinary tract infections. Transl Androl Urol. 2021 Oct;10(10):4086-4095.
3. Ng QX, et al. A meta-analysis of the use of probiotics to alleviate depressive symptoms. J Affect Disord. 2018 Mar 1;228:13-19.
4. Russo R, et al. Gut-brain axis: Role of microbiota in neurological disorders and potential therapeutic strategies. Pharmacol Res. 2021 Nov;173:105750.