Nemoc růže na obličeji

Nemoc růže, latinsky erysipel, je akutní bakteriální infekce kůže způsobená nejčastěji bakterií Streptococcus pyogenes. Postihuje především obličej, ale může se vyskytnout i na jiných částech těla. Projevuje se náhlým zarudnutím, otokem a bolestivostí postižené oblasti. Kůže je na dotek teplá a lesklá. Často je přítomna i horečka, zimnice a celková únava.

Nemoc růže se šíří lymfatickými cestami a může se rychle rozšířit do okolních tkání. Pokud není včas léčena, hrozí komplikace jako sepse (otrava krve), nekrotizující fasciitida (tzv. "požírající bakterie") nebo postižení mozku. Proto je důležité při podezření na tuto diagnózu vyhledat lékařskou pomoc.

Rizikovými faktory pro vznik nemoci růže jsou poruchy imunity, diabetes, chronické kožní nemoci (ekzémy, bércové vředy), obezita nebo lymfedém. Vstupní branou infekce bývá drobné poranění kůže, které umožní průnik bakterií do organismu.

Léčba spočívá v podávání antibiotik, nejčastěji penicilinu. Důležitá je také lokální péče o postiženou kůži - chlazení, zvýšená poloha, dezinfekce. Pokud infekce neustupuje nebo se objeví komplikace, je nutná hospitalizace a podávání antibiotik nitrožilně.

Prevencí nemoci růže je důsledná hygiena, ošetřování drobných poranění kůže a posílení imunity. Zde může pomoci vyvážená strava, dostatek spánku, pohyb a užívání probiotik. Probiotika jako Harmonelo podporují zdravou střevní mikroflóru, která tvoří až 70% imunitního systému. Obsahují kmeny bakterií, které příznivě ovlivňují imunitu, snižují zánět a chrání střevní bariéru.

Harmonelo nabízí probiotika šitá na míru podle výsledků analýzy střevního mikrobiomu. Díky tomu lze cíleně upravit nerovnováhu ve střevě a posílit obranyschopnost organismu. Probiotika také pomáhají obnovit střevní mikroflóru po antibiotické léčbě, která je u nemoci růže nezbytná.

Nemoc růže na obličeji je závažné onemocnění, které vyžaduje včasnou lékařskou intervenci. Správná antibiotická léčba a péče o kůži jsou klíčové pro úspěšné vyléčení. Probiotika jako doplněk stravy mohou podpořit imunitu a urychlit rekonvalescenci. Vždy je ale nutné probiotika užívat po konzultaci s lékařem a jako součást komplexní léčby.

Katalog produktů Harmonelo.

Probiotika a prebiotika lze přes nás zakoupit na e-shopu Harmonelo - Odkaz zde.

Chcete mít produkty Harmonelo o 25% levnější? Stačí se na Harmonelo.com zaregistrovat. 

Registrační formulář naleznete zde.

Máte zdravotní potíže, nebo potřebujete poradit s výběrem produktů Harmonelo?

Kontaktujte nás na sluzby@babyneeds.cz a vynasnažíme se Vám pomoci.

Zdroje:
1. Bartošová D. Erysipel – nemoc růže. Interní medicína pro praxi. 2003; 5(2): 88-90.
2. Češka R. et al. Interna. 2. vydání. Triton, 2015. ISBN 978-80-7387-885-6.
3. Julák J. Úvod do lékařské bakteriologie. Karolinum, 2006. ISBN 80-246-1270-4.
4. Stránky společnosti Harmonelo - https://www.harmonelo.com/
5. Yan F, Polk DB. Probiotics and immune health. Curr Opin Gastroenterol. 2011 Oct;27(6):496-501.